gora


Anna Bogucka

Rodowita Zakopianka, jest absolwentką Technikum Hotelarskiego. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i do Związku Podhalan.

Od dzieciństwa jej pasją było rysowanie i malowanie. Z czasem jej zdobniczy talent kształcił się i rozwijał w cudowne ornamenty pokrytych farbą szkieł. Obrazy na szkle malowane powstają z wewnętrznego "przymusu” tworzenia.

Zainspirowana oryginalnością i bogactwem sztuki podhalańskiej, a także wrodzonego sentymentu do rodzimego regionu, postanowiła utrwalać wartości tej sztuki w swoim malarstwie.

Dzięki temu jej obrazy malowane na szkle posiadają ginące już, autentyczne cechy ludowej sztuki podhalańskiej. Z biegiem lat wraz z rozwojem artystycznym poszukuje własnych, oryginalnych form wypowiedzi. W swojej twórczości rozszerzyła krąg tematów i zainteresowań. Różnorodność obrazów malowanych na szkle świadczy o niewyczerpalnych możliwościach artystki. Poszukując własnych, oryginalnych sposobów wypowiedzi śmiało zestawia kolory i pragnie, aby jej obrazki trafiały "pod strzechy” i wniosły odrobinę pogody i poezji w "czarnej izbie” szarej rzeczywistości. Jedno z jej symbolicznych dzieł zatytułowane "Drzewo życia” widnieje na okładce albumu podarowanego Papieżowi.

Profesjonalny zakopiański plastyk stwierdza, że jej malarstwo urzeka, cieszy świeżą spontanicznością, nie pozwala na obojętność. Zestawy kolorów – niespotykane; wywołują miłe skojarzenia, głęboko zapadają w świadomość.

Anna Bogucka jest także utalentowaną poetką. Jej wiersze są nieskażone modnymi trendami literackimi czy naśladowczymi tendencjami. Można ewentualnie mówić o kontynuacji np. lirycznej linii Hanki Nowobilskiej z Białki Tatrzańskiej. Poetka umie dostrzec i lirycznie wyeksponować czyjąś małą wielkość. Jej poezja odznacza się przyjaźnią do ludzi, umiłowaniem Podhala, którego ukoronowaniem są góry. Wiesze Anny swoją urokliwą, wewnętrzną melodią aż proszą się, by w ich tle stanęła góralska muzyka. Poezja Anny Boguckiej wzbogaca polską samorodną literaturę, wyrasta jak piękna szarotka na skalnej ziemi podhalańskiej (dr Emil Biela).

"Z wielką radością widzę Waszą radość tworzenia, gorąco życzę dalszych sukcesów i zapraszam bardzo z wystawą w naszej Galerii” – takim wpisem do księgi pamiątkowej swój pobyt w Galerii autorskiej – Malarstwa na szkle Anny Boguckiej i Rzeźby w drewnie jej męża Eugeniusza – uwiecznił Władysław Hasior.

Galeria – pracownia malarska i rzeźbiarska znajduje się przy ul. Smrekowej 11 w Zakopanem – „obdarowuje ciepłem, serdecznością… pachnie domem” (wpis do księgi) – została otwarta w 1997 roku. Znajdują się w niej eksponaty odkrywcze i autentyczne, niecepeliowsko tradycyjne.

Anna Bogucka chętnie prezentuje swoje prace na różnych wystawach, konkursach. Za swoją pracę artystyczną otrzymała wiele nagród. Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Polsce oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Otrzymała stypendium twórcze przyznane przez Ministra Kultury.

linia

Życiorys artystyczny

Udział w ważniejszych wystawach indywidualnych, zbiorowych i konkursach:

rok 1990 MOK Nowy Targ - I nagroda
rok 1991 MOK Nowy Targ - wystawa indywidualna (październik - listopad)
rok 1993-94 TPSP Nowy Sącz - wyróżnienie
rok 1994 Muzeum Etnograficzne w Toruniu - "Rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej" - Konkurs Ogólnopolski - III nagroda
rok 1995 TPSP Nowy Sącz - I nagroda (lata 1996-1998 - nagrody i wyróżnienia)
rok 1995 Wągrowiec - Muzeum Regionalne - Ogólnopolski Konkurs im. Ks. J. Wujka - wyróżnienie
rok 1995 Zabierzów - GOK - Międzywoj. Przegląd Tw. Ludow. - II nagroda
rok 1995 Myślenice - MOK - Konkurs - "Te są cuda..." - wyróżnienie
rok 1995-2001 Bukowina Tatrzańska ("Sabałowe Bajania" i "Karnawał Góralski") - nagrody i wyróżnienia - uczestnictwo w Kiermaszach Sztuki Ludowej
rok 1995-99 Nowy Sącz "Civotas Cheistiana" - nagrody i wyróżnienia
rok 1995 STL - Świątniki Grn - wystawa indywidualna
rok 1995-96 GOK Mogilany - wystawa indywidualna
rok 1995 Niepołomice - ZAMEK - wystawa indywidualna
rok 1996 Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej - wystawa indywidualna
rok 1996 i 1999 MOK - Bydgoszcz - Ogólnopolski Konkurs im. Ociepki - uczestnictwo
rok 1997 WOK - Kraków - wystawa indywidualna
rok 1999 Ogólnopolski Konkurs "Jestem, który jestem" - Lublin - I nagroda
rok 1999 Myślenicki MOK - wystawa indywidualna
rok 1998 i 2000 MOK - Nowy Targ - wyróżnienia
rok 2000 Kraków "Jan Paweł II w Sztuce" - Wystawa Ogólnopolska - III nagroda
rok 2000 i 2001 ROK Bielsko-Biała - II Międzynarodowy Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową - nagroda
rok 2002 Galeria "Art-Park-Jutrzenka" - Zakopane - wystawa indywidualna
rok 2002 ROK - Bielsko-Biała "Patroni Polski i Europy w sztuce ludowej" - wystawa zbiorowa (Polska, Czechy, Słowacja) - nagroda specjalna
rok 2003 ROK - Bielsko-Biała "Św. Michał Archanioł w malarstwie na szkle" - konkurs ogólnopolski - III nagroda
rok 2004 ROK - Bielsko-Biała "Św. Michał Archanioł i jego przyjaciele" - konkurs ogólnopolski - III nagroda
rok 2004 Galeria sztuki współczesnej - Łomża - wystawa zbiorowa
rok 2004 MOK Nowy Targ XXVIII Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej - III nagroda
rok 2004 Zamek Królewski Niepołomice - "Podhalańskie impresje" - wystawa indywidualna
dol